Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / A firm has 10,000,000 shares of common stock outstanding, each with a market price of $15

A firm has 10,000,000 shares of common stock outstanding, each with a market price of $15

Business

A firm has 10,000,000 shares of common stock outstanding, each with a market price of $15.00 per share. It has 80,000 bonds outstanding, each selling for $1020. The bonds mature in 15 years, have a coupon rate of 9%, and pay coupons semi-annually. The firm's equity has a beta of 1.9, and the expected market return is 10%. The tax rate is 30% and the risk-free rate is 4%. 

 

a)    What is the total market value of common stocks?

b)   What is the total market value of bonds?

c)    What is the cost of equity?

d)   What is the cost of debt?

e)    What is the cost of capital for the firm?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

a) Computation of Total market value of common stocks:

Total market value of common stocks = Number of shares of common stock outstanding*Market Price per Share

=10,000,000*$15

= $150,000,000

 

b) Computation of Total market value of bonds:

Total market value of bonds = Number of Bond Outstanding * Selling price of Bonds 

= 80,000*$1,020

= $81,600,000

 

c) Computation of Cost of Equity:

Cost of Equity = Risk-free Rate + Beta*Market Risk Premium

=4%+1.9*(10%-4%)

=4%+1.9*6%

Cost of Equity = 15.40%

 

d) Computation of Cost of Debt using Rate Function in Excel:

=rate(nper,pmt,-pv,fv)*2

Here,

Rate = Cost of Debt = ?

Nper = 15 Years * 2 = 30 Periods 

PMT = $1,000*9%/2 = $45

PV = $1,020

FV = $1,000

Substituting the values in formula:

=rate(30,45,-1020,1000)*2 

Rate or Cost of Debt = 8.76%

After Tax Cost of Debt = 8.76%*(1-30%) = 6.13%

 

e) Computation of Cost of capital for the firm:

WACC = (After Tax Cost of Debt * Weight of Debt) + (Cost of Equity * Weight of Equity)

Here,

Total Market Value = 150,000,000 + 81,600,000 = 231,600,000

Weight of Equity = 150,000,000 / 231600000 = 0.6477

Weight of Debt = 81600000 / 231600000 = 0.3523

 

WACC = (6.13%*0.3523) + (15.40%*0.6477) = 2.16% + 9.97% = 12.13%

Related Questions