Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Assume the following data with regard to inventory for Vegan Company: Aug
Assume the following data with regard to inventory for Vegan Company:
Aug. 1 | Inventory | 40 units@ $10 per unit | $400 |
8 | Purchase | 50 units@ $11 per unit | 550 |
22 | Purchase | 35 units@ $12 per unit | 420 |
Goods available for sale | 125 units | $1,370 | |
Aug. 15 | Sale | 45 units | |
28 | Sale | 25 units | |
31 | Inventory | 55 units |
Calculate the cost of ending inventory and cost of goods sold according to the average-cost method under the perpetual inventory system. In your calculations round average unit cost to the nearest cent and round all other calculations and your final answers to the nearest dollar.
Already member? Sign In