Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Jonny Cake Co's beginning inventory and purchases during the year ended December 31, 2016 were as follows: Unit Units Cost Total Cost January 1 Inventory 1

Jonny Cake Co's beginning inventory and purchases during the year ended December 31, 2016 were as follows: Unit Units Cost Total Cost January 1 Inventory 1

Accounting

Jonny Cake Co's beginning inventory and purchases during the year ended December 31, 2016 were as follows: Unit Units Cost Total Cost January 1 Inventory 1.000 $50.00 $50.000 March 10 Purchase 3.000 $52.00 $156,000 June 25 Sold 1600 units August 30 Purchase 2.600 $55.00 $143,000 October 5 Sold 4.000 units November 26 Purchase 1.000 $5768 $57.680 December 31 Sold 800 units Total 7,600 $406,680 Instructions: 1. Determine the cost of inventory on December 31, 2016, using the perpetual system for the following costing methods: a First-in, first-out b. Last-in, first-out c. Weighted average cost 2. Determine the cost of inventory and Cost of Merchandise Sold on December 31, 2016, using the periodic system for the following costing methods a Furst in, first-out b. Last-in, first-out Weighted average cost c

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Perpetual Inventory System
a. FIFO, Ending Inventory = $68680

  FIFO Cost of Goods Available for sale Cost of Goods Sold Inventory on hand
Date Activity Units Unit Price Amount Units Unit Price Amount Units Unit Price Amount
Jan-01 Beginning Inventory 1000 $ 50.00 $ 50,000       1000 $ 50.00 $ 50,000
Mar-10 Purchase 3000 $ 52.00 $ 156,000       1000 $ 50.00 $ 50,000
                3000 $ 52.00 $ 156,000
Jun-25 Sales       1000 $ 50.00 $ 50,000      
          600 $ 52.00 $ 31,200 2400 $ 52.00 $ 124,800
Aug-30 Purchase 2600 $ 55.00 $ 143,000       2400 $ 52.00 $ 124,800
                2600 $ 55.00 $ 143,000
Oct-05 Sales       2400 $ 52.00 $ 124,800      
          1600 $ 55.00 $ 88,000 1000 $ 55.00 $ 55,000
Nov-26 Purchase 1000 $ 57.68 $ 57,680       1000 $ 55.00 $ 55,000
                1000 $ 57.68 $ 57,680
Dec-31 Sales       800 $ 55.00 $ 44,000 200 $ 55.00 $ 11,000
                1000 $ 57.68 $ 57,680
  Total 7600   $ 406,680 6400   $ 338,000 1200   $ 68,680

b. LIFO, Ending Inventory = $61536

  LIFO Cost of Goods Available for sale Cost of Goods Sold Inventory on hand
Date Activity Units Unit Price Amount Units Unit Price Amount Units Unit Price Amount
Jan-01 Beginning Inventory 1000 $ 50.00 $ 50,000       1000 $ 50.00 $ 50,000
Mar-10 Purchase 3000 $ 52.00 $ 156,000       1000 $ 50.00 $ 50,000
                3000 $ 52.00 $ 156,000
Jun-25 Sales       1600 $ 52.00 $ 83,200 1000 $ 50.00 $ 50,000
                1400 $ 52.00 $ 72,800
Aug-30 Purchase 2600 $ 55.00 $ 143,000       1000 $ 50.00 $ 50,000
                1400 $ 52.00 $ 72,800
                2600 $ 55.00 $ 143,000
Oct-05 Sales       2600 $ 55.00 $ 143,000 1000 $ 50.00 $ 50,000
          1400 $ 52.00 $ 72,800      
Nov-26 Purchase 1000 $ 57.68 $ 57,680       1000 $ 50.00 $ 50,000
                1000 $ 57.68 $ 57,680
Dec-31 Sales       800 $ 57.68 $ 46,144 1000 $ 50.00 $ 50,000
                200 $ 57.68 $ 11,536
  Total 7600   $ 406,680 6400   $ 345,144 1200   $ 61,536

c. Weighted Average, Ending Inventory = $66600

  W. Avg Cost of Goods Available for sale Cost of Goods Sold Inventory on hand
Date Activity Units Unit Price Amount Units Unit Price Amount Units Unit Price Amount
Jan-01 Beginning Inventory 1000 $ 50.00 $ 50,000       1000 $ 50.00 $ 50,000
Mar-10 Purchase 3000 $ 52.00 $ 156,000       4000 $ 51.50 $ 206,000
Jun-25 Sales       1600 $ 51.50 $ 82,400 2400 $ 51.50 $ 123,600
Aug-30 Purchase 2600 $ 55.00 $ 143,000       5000 $ 53.32 $ 266,600
Oct-05 Sales       4000 $ 53.32 $ 213,280 1000 $ 53.32 $ 53,320
Nov-26 Purchase 1000 $ 57.68 $ 57,680       2000 $ 55.50 $ 111,000
Dec-31 Sales       800 $ 55.50 $ 44,400 1200 $ 55.50 $ 66,600
  Total 7600   $ 406,680 6400   $ 340,080 1200   $ 66,600

Periodic Inventory System
i) FIFO
Ending Inventory = 1000 x 57.68 + 200 x 55 = $68680
Cost of Goods Sold = $406680 - 68680 = $338000

ii) LIFO
Ending Inventory = 1000 x 50 + 200 x 52 = $60400
Cost of Goods Sold = $406680 - 60400 = $346280

iii) Weighted Average
Average Cost per unit = $406680 / 7600 = $53.51 per unit
Ending Inventory = 1200 x $53.51 = $64212
Cost of Goods Sold = $406680 - 64212 = $342468