Trusted by Students Everywhere
Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
A zero-coupon bond has a face value of $1000 and a market value of $800
A zero-coupon bond has a face value of $1000 and a market value of $800. The bond will mature in 5 years. What is its yield to maturity?
Expert Solution
We can calculate the yield to maturity by using the following formula in excel:-
=rate(nper,pmt,-pv,fv)
Here,
Rate = Yield to maturity
Nper = 5 periods
Pmt = 0
PV = $800
FV = $1,000
Substituting the values in formula:
= rate(5,0,-800,1000)
= 4.56%
Archived Solution
Unlocked Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
Already a member? Sign In
Important Note:
This solution is from our archive and has been purchased by others. Submitting it as-is may trigger plagiarism detection. Use it for reference only.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.
Or get 100% fresh solution
Get Custom Quote





