Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
Mountain Frost is considering a new project with an initial cost of $275,000
Mountain Frost is considering a new project with an initial cost of $275,000. The equipment will be depreciated on a straight-line basis to a zero book value over the four-year life of the project. The projected net income for each year is $21,400, $22,300, $24,600, and $18,300, respectively. What is the average accounting return?
Expert Solution
Initial investment= $275000
Average net income= ($21,400+ $22,300+ $24,600+ $18,300)/ 4
= $21650
Average investment= (Initial investment+ Book value at the end)/ 2
= (275000+ 0)/ 2
= $137500
Average accounting rate of return= (Average net income/ Average investment)* 100
= (21650/ 137500)* 100
= 15.75%
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





