Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Schager Company purchased a computer system on January 1, 2016, at a cash cost of $33,000
Schager Company purchased a computer system on January 1, 2016, at a cash cost of $33,000. The estimated useful life is 20 years, and the estimated residual value is $3,800. The company will use the double declining- balance depreciation method. What is the accumulated depreciation balance as of December 31, 2017? $6,270. 0 $5.928 O $21970. O $3,300
Smith Company exchanges assets to acquire a building. The market price of the Smith stock on the exchange date was $35 per share and the building's book value on the books of the seller was $250,000. Which of the following journal entries is correct for Smith Company when Smith issues 11,900 shares of $10 par value common stock and pays $21,900 cash in exchange for the building? The market price of the Smith stock on the exchange date was $20 per share and the building's book value on the books of the seller was $219,000. 259,900 Building Cash Common stock 21,900 238,000 259,900 Building Common stock 259,900 140.900 Building Cash Common stock 21,900 119,000 Building 259,900 Cash Common stock 21,900 119,000 119.000 Additional paid-in capital
On January 1, 2016. Woodstock, Inc. purchased a machine costing $42,400. Woodstock also paid $2,200 for transportation and installation. The expected useful life of the machine is 6 years and the residual value is $6,200. If Woodstock uses the straight-line depreciation method, which of the following statements is incorrect? The December 31, 2017 book value was $25.600. The annual depreciation expense is $6.400. The December 31, 2018 accumulated depreciation balance was $19,200. The December 31, 2016 book value was $38,200.
Question 1
Double declining balance method is an accelerated depreciation calculation used in accounting.In this method depreciation is calculated as :
Depreciation = 2× straight line depreciation percentage × book value of asset at the beginning of each period
Here straight line depreciation percentage is calculated as 100 ÷ estimated useful life.
= 100÷ 20 = 5 %
Book value on 1st January 2016 = 33000
Depreciation for 2016 = 33000×2×5%
= 3300
Book value on 1st January 2017 = 33000-3300
= 29700
Depreciation for 2017. = 29700×2×5%
= 2970
Accumulated depreciation on 31st December 2017
= 3300+2970
= $ 6270
Question 2
The purchase consideration paid for acquiring the building are:
$21900 in cash
11900 shares of $10 par value common stock
The market price of stock on exchange date is provided as $20.Therefore;
Total amount of shares = 11900×20
= 238000
Par value of shares = 11900×10
= 119000
Additional paid in capital = Issue price - par value
= 238000-119000
= 119000
Therefore the value of building = 238000+21900
= $259900
The journal entry for the corresponding transaction is :
Building | 259900 | |
Cash | 21900 | |
Common stock | 119000 | |
Additional paid in capital | 119000 |
Question 3
Cost of machine = 42400
Add : Transportation and installation
expense. = 2200
Total cost. = 44600
Useful life = 6 years
Residual value = 6200
Depreciation for each year = (44600-6200)÷6
= 6400
Accumulated depreciation on 31 December 2018
= 6400×3
= 19200
Book value on 31st December 2016 = 44600-6400
= 38200
Book value on 31st December 2017 = 44600-(6400×2)
= 31800