Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Matt Company uses activity-based costing

Matt Company uses activity-based costing

Accounting

Matt Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 12,000 units and of Product B is 9,000 units. There are three activity cost pools, with total cost and total activity as follows: 
                                                                                    Total Activity

Activity Cost Pool             Total Cost      Product A            Product B       Total

Activity 1                            $29,200            190                     540              730

Activity 2                            $41,300             900                    280              1,180

Activity 3                            $112,625            870                   3,380            4,250 
The activity-based costing cost per unit of Product A is closest to: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) 
Multiple Choice :

a) $1.78 per units

b) $5.18 per units

c) $1.48 per units

d)  $7.17 per units 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Computation of the activity cost per unit for product A:-

Activity 1 = $29,200 / 730 * 190

= $7,600

Activity 2 = $41,300 / 1,180 * 900

= $31,500

Activity 3 = $112,625 / 4,250 * 870

= $23,055

Total cost for product A = $7,600 + $31,500 + $23,055

= $62,155

Cost per unit = Total cost / Number of units

= $62,155 / 12,000

= $5.18 per unit

Correct option is b) $5.18 per unit