Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / The budgeted selling price per unit is $65
(1). If 96,250 pounds of raw materials are needed to meet production in August, how many pounds of raw materials should be purchased in July?
(2). If 111,000 pounds of raw materials are needed to meet production in August, what is the estimated cost of raw materials purchases for July?
(3). In July what are the total estimated cash disbursements for raw materials purchases? Assume the cost of raw material purchases in June is $131,040; and 100,800 pounds of raw materials are needed to meet production in August.
(4). If 124,800 pounds of raw materials are needed to meet production in August, what is the estimated accounts payable balance at the end of July?
(5). If 66,250 pounds of raw materials are needed to meet production in August, what is the estimated raw materials inventory balance at the end of July?
(6). What is the total estimated direct labor cost for July assuming the direct labor workforce is adjusted to match the hours required to produce the forecasted number of units produced?
(7). If we assume that there is no fixed manufacturing overhead and the variable manufacturing overhead is $9 per direct labor-hour, what is the estimated unit product cost?
(8). What is the estimated total selling and administrative expense for July?