Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / During its first year of operations, Forrest Company paid $22,360 for direct materials and $49,600 in wages for production workers

During its first year of operations, Forrest Company paid $22,360 for direct materials and $49,600 in wages for production workers

Accounting

During its first year of operations, Forrest Company paid $22,360 for direct materials and $49,600 in wages for production workers. Lease payments, utility costs, and depreciation on factory equipment totaled $13,600. General, selling, and administrative expenses were $19,600. The average product cost to produce one unit was $4.60. How many units were produced during the period?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Total cost of production=Direct materials + Wages +Depreciation

                                       =$22,360+$49,600+$13,600

                                       =$85,560

Average cost=Total cost/Total units

Total units=85,560/4.60

Total units=18,600