Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / (a)The current ratio of a company is 5:1 and its acid-test ratio is 1:1

(a)The current ratio of a company is 5:1 and its acid-test ratio is 1:1

Accounting

(a)The current ratio of a company is 5:1 and its acid-test ratio is 1:1. If the inventories and prepaid items amount to $537,000, what is the amount of current liabilities? Current Liabilities $ (b) A company had an average inventory last year of $199,000 and its inventory turnover was 5. If sales volume and unit cost remain the same this year as last and inventory turnover is 8 this year, what will average inventory have to be during the current year? (Round answer to O decimal places, e.g. 125.) Average Inventory $
(c) A company has current assets of $82,000 (of which $37,000 is inventory and prepaid items) and current liabilities of $37,000. What is the current ratio? What is the acid-test ratio? If the company borrows $15,000 cash from a bank on a 120-day loan, what will its current ratio be? What will the acid-test ratio be? (Round answers to 2 decimal places, e.g. 2.50.) Current Ratio :1 Acid Test Ratio :1 New Current Ratio :1 New Acid Test Ratio :1 (d) A company has current assets of $587,000 and current liabilities of $228,000. The board of directors declares a cash dividend of $170,000. What is the current ratio after the declaration but before payment? What is the current ratio after the payment of the dividend? (Round answers to 2 decimal places, e.g. 2.50.) Current ratio after the declaration but before payment :1 Current ratio after the payment of the dividend :1

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

(a) Current ratio= Current assets / current liabilities = 5:1

Acid test ratio = (Current assets- inventory) / current liabilities = 1:1

Inventory= $537,000

As given,

Current Assets = 5x and Current Assets - Inventory = 1x

Current liabilities 1x Current Liabilities 1x

So, Inventory = Current assets - 1x = 5x - 1x = 4x ( ratio)

So, on 4x = $537,000

x = 134,250

So, current liabilities= 1x = $134,250

(b) Average inventory = $199,000 (last year)

Inventory turnover ratio= 5 ( last year)

Inventory turnover ratio = 8 ( current year)

Inventory turnover ratio = cost of goods sold

Average Inventory

Last year:

Cost of goods sold = 5 × $199,000 = $995,000

It is given that sales volume and cost remains same that is cost of goods sold for current year is same as last year which is $995,000

So, average Inventory = COGS / Inventory turnover ratio

= $995,000 / 8 = $124,375

(c) current assets = $82,000

Inventory= $37,000

Current liabilities = $37,000

Current ratio= current assets/current liabilities = $8200/$37000 = 2.22

Acid test ratio= (current assets- inventory ) / current liabilities

= $45,000 / $37,000 = 1.22

On borrowing $15000 cash, current assets= $82,000 + $15,000 = $97000

Current liabilities= $37000 + $15000 = $52000

So, current ratio = $97000 / $52000 =1.87

Acid test ratio = ($97000 - $37000 )/ $52000 = 1.15

(d) On declaring a cash dividend, the liability increases as dividend payable is increased. But as for now it's not paid but only declared so no affect on current asset.

Current Assets= $587,000

Current liabilities = $228,000 + $170,000 = $398,000

So, current ratio after declaration but before payment = 1.47

After payment of dividend, current assets decreses by the amount paid as dividend and current liabilities decreases.

So, current assets = $587000 - $170,000 = $417,000

Current liabilities= 228,000

Current ratio = $417000 / $228,000 = 1.83

Related Questions