Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / A small shop fabricates threshers for rice producers in the locality

A small shop fabricates threshers for rice producers in the locality

Economics

A small shop fabricates threshers for rice producers in the locality. The shop can produce each thresher at a labor cost of $1,800.00. The cost of materials for each unit is $2,500.00. The variable costs amounts to $650.00 per unit, while fixed charges incurred per annum totals $69,000.00 If the portable threshers are sold at $7,800.00 per unit, how many units must be produced and sold per annum to break-even?

SHOW COMPLETE SOLUTION PLEASE, THANK YOU!

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

The cost data is as follows -

Labor cost = $1,800 per unit

Material cost = $2,500 per unit

Variable cost = $650 per unit

Fixed charges = $69,000

Price per unit = $7,800

Let the number of units that must be sold per annum to breakeven is X units

At break even, total revenue equals total cost.

Total revenue = Total cost

Price per unit * Break even number of units = Total labor cost + Total material cost + Total variable cost + Fixed charges

Price per unit * Breakeven number of units = [Labor cost per unit * Breakeven number of units] + [Material cost per unit * Breakeven number of units] + [Variable cost per unit * Breakeven number of units] + Fixed charges

$7,800 * X = [$1,800 * X] + [$2,500 * X] + [$650 * X] + $69,000

7800X = 1800X + 2500X + 650X + 69000

7800X = 4950X + 69000

7800X - 4950X = 69000

2850X = 69000

X = 69000/2850 = 24.12

Thus,

The small shop must produce and sold approximately 24 units per annum to break even.