Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / A company sells Tidbits to consumers at a price of $113 per unit

A company sells Tidbits to consumers at a price of $113 per unit

Finance

A company sells Tidbits to consumers at a price of $113 per unit. The costs to produce Tidbits is $33 per unit. The company will sell 13,000 Tidbits to consumers each year. The fixed costs incurred each year will be $140,000. There is an initial investment to produce the goods of $3,800,000 which will be depreciated straight line over 8 year life of the investment to a salvage value of $0. The opportunity cost of capital is 11% and the tax rate is 30%.

What is operating cash flow each year?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Hence, the operating cash flow each year = $772,500