Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan

Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan

Accounting

Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 30 units at $116 Mar. 10 Purchase 60 units at $128 Aug. 30 Purchase 30 units at $134 Dec. 12 Purchase 80 units at $140 There are 80 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the ending inventory cost and the cost of goods sold by three methods. Round interim calculations to one decimal and final answers to the nearest whole dollar. Cost of Ending Inventory and Cost of Goods Sold Inventory Method Ending Inventory Cost of Goods Sold First-in, first-out (FIFO) $ $ Last-in, first-out (LIFO) Weighted average cost

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Cost of Ending Inventory and Cost of Goods Sold

Inventory Method

Ending Inventory

Cost of Goods Sold

First -In, First-Out (FIFO)

$11,200

$15,180

Last-In, First-Out (LIFO)

$9,880

$16,500

Weighted Average Cost

$10,552

$15,828

Explanation:

   

Number of units

 

Unit cost

Total cost

1-Jan

Inventory

30

x

$116

$3,480

10-Mar

Purchased

60

x

$128

$7,680

30-Aug

Purchased

30

x

$134

$4,020

12-Dec

Purchased

80

x

$140

$11,200

Total

 

200

 

$131.9

$26,380

Number of units sold = Number of units purchased – Number of units in ending inventory

  = 200 – 80 = 120

In FIFO inventory system, goods purchase first is consumed first and ending inventory comprises of the latest purchased goods.

Cost of ending inventory = 80 units x $ 140 = $11,200

Cost of goods sold = $3,480 + $7,680 + $4,020 = $15,180

In LIFO inventory system latest purchased goods is used first and goods purchased at starting of the period is left behind as ending inventory.

Cost of ending inventory = (30 units x $ 116) + (50 units x $ 128) = $3,480 + $6,400 = $9,880

Cost of Goods sold = $11,200 + $4,020 + (10 units x $ 128)

                               = $11,200 + $4,020 + $ 1,280 = $ 16,500

For Weighted Average Cost,

                              Cost per unit = Total cost/Total number of units = $26,380/200 = $131.9

Cost of ending inventory = 80 units x $131.9 = $10,552

Cost of goods sold = 120 units x $131.9 = $15,828