Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Majer Corporation makes a product with the following standard costs
Majer Corporation makes a product with the following standard costs. Direct materials Direct labor Variable overhead Standard Quantity or Hours 6.7 ounces 0.7 hours 0.7 hours Standard Price or Rate $ 3.ee per ounce $18.ee per hour $ 3.00 per hour Standard Cost Per Unit $ 20.10 $ 12.60 $ 2.10 The company reported the following results concerning this product in February Originally budgeted output Actual output Raw materials used in production Actual direct labor-hours Purchases of raw materials Actual price of raw materials Actual direct labor rate Actual variable overhead rate 5,700 units 8,500 units 39,808 ounces 1,980 hours 33,208 ounces $ 92.99 per ounce $ 102.40 per hour $ 2.10 per hour The company applies variable overhead on the basis of direct labor hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased The variable overhead rate variance for February is
Variable overhead rate variance = (Actual variable overhead rate - Standard variable overhead rate)*Actual hours used.
Variable overhead rate variance = ($2.1 - $3)* 1,980 = 1,782 Favorable