Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / TRX Corporation is expected to generate free cash flows (FCF) of $6

TRX Corporation is expected to generate free cash flows (FCF) of $6

Finance

TRX Corporation is expected to generate free cash flows (FCF) of $6.7 million in year 1, $9.99 million in year 2, $12.06 million in year 3, and $14.81 million in year 4. After then, the FCF will grow by 3% per year. TRX has 10 million shares outstanding, $4 million in excess cash, and it has $1 million in debt. If its cost of capital is 6%, the stock price would be $________? Input your answer without the $ sign and round your answer to two decimal places.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Firm Value= Present Value of future free cash flow discounted at cost of capital (6%)

Present Value of FCF of Year 1=6.7/1.06=$6.320755million

Present Value of FCF of Year 2=9.99/(1.06^2)=$8.810965 million

Present Value of FCF of Year 3=12.06/(1.06^3)=$10.125809 million

Present Value of FCF of Year 4=14.81/(1.06^4)=$11.730907 million

FCFGrowth after Year 4 =3%

FCF in Year 5 =14.81*1.03=$15.2543 million

Horizon Value at year4=15.2543/(0.06-0.03)=$508.476667 million

Present Value today of horizon value=508.476667/(1.06^4)=$402.761146 million

Firm Value=Present Value of future Free Cash flows=6.320755+8.810965+10.125809+11.730907+402.761146=$439.749581 million

Firm Value+Cash=Equity+Debt

439.749581+4=Equity Value+1

Equity Value=439.749581+3=$442.749581million

Number of shares outstanding=10 million

The stock price would be $442.749581/10=$44.27

Answer: 44.27