Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Details for receipt and issues of Gabriel Ltd for the year 2014 : Receipts Issues 270 145 kgs @ $17 kgs @ s 18 177 kgs @ $25 January February March April June August November De ember 232kgs @ $19 134 kgs @ $25 246 tgs@ $ 20 212 kgs @ $29 169 kgs @ $30 | 148 kgs (6 821 when @ @ you are required to prepare profits for the year ending 31 December 2019 stock is based (i) FIFO method Auco method Discuss how Pruentong is valued according bo 'As 2 OO HUAWET P30 Pro LEICA QUAD CAMERA

Details for receipt and issues of Gabriel Ltd for the year 2014 : Receipts Issues 270 145 kgs @ $17 kgs @ s 18 177 kgs @ $25 January February March April June August November De ember 232kgs @ $19 134 kgs @ $25 246 tgs@ $ 20 212 kgs @ $29 169 kgs @ $30 | 148 kgs (6 821 when @ @ you are required to prepare profits for the year ending 31 December 2019 stock is based (i) FIFO method Auco method Discuss how Pruentong is valued according bo 'As 2 OO HUAWET P30 Pro LEICA QUAD CAMERA

Accounting

Details for receipt and issues of Gabriel Ltd for the year 2014 : Receipts Issues 270 145 kgs @ $17 kgs @ s 18 177 kgs @ $25 January February March April June August November De ember 232kgs @ $19 134 kgs @ $25 246 tgs@ $ 20 212 kgs @ $29 169 kgs @ $30 | 148 kgs (6 821 when @ @ you are required to prepare profits for the year ending 31 December 2019 stock is based (i) FIFO method Auco method Discuss how Pruentong is valued according bo 'As 2 OO HUAWET P30 Pro LEICA QUAD CAMERA

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

SOLUTION

A) PROFIT UNDER FIFO AND AVCO METHOD

i)FIFO METHOD

GABRIEL LTD.

INVENTORY CARD AS ON 2019(FIFO METHOD)

DATE

PARTICULARS

RECEIPTS

ISSUES

TOTAL BALANCE

UNIT

COST

AMOUNT

UNIT

COST

AMOUNT

UNIT

COST

AMOUNT

JANUARY

PURCHASED

145

17

2465

 

 

 

145

17

2465

FEBRUARY

PURCHASED

270

18

4860

 

 

 

145

270

17

18

2465

4860

MARCH

SALES

 

 

 

145

32

17

18

2465

576

 

238

 

18

 

4284

APRIL

PURCHASED

232

19

4408

 

 

 

238

232

18

19

 

4284

4408

JUNE

SALES

 

 

 

124

18

2232

114

232

18

19

2052

4408

AUGUST

PURCHASED

246

20

4920

 

 

 

114

232

246

18

19

20

2052

4408

4920

NOVEMBER

SALES

 

 

 

114

98

18

19

2052

1862

 

134

246

 

19

20

 

2546

4920

DECEMBER

PURCAHSED

148

21

3108

 

 

 

134

246

148

19

20

21

2546

4920

3108

DECEMBER

SALES

 

 

 

134

35

19

20

2546

700

 

211

148

 

20

21

 

4220

3108

CLOSING STOCK AS ON DECEMBER =211 UNITS @ $ 20= $ 4220

148 UNITS @ $ 21= $ 3108

TOTAL PURCHASES

JANUARY :145 UNITS @ $ 17= $ 2465

FEBRUARY :270 UNITS @ $ 18 = $4860

APRIL :232 UNITS @ $ 19 = $ 4408

AUGUST :246 UNITS @ $ 20 = $ 4920

DECEMBER :148 UNITS @ $ 21 = $ 3108

TOTAL,1041 UNITS = 19761

COST OF ENDING INVENTORY=BEGINING INVENTORY+PURCHASES-COST OF GOODS SOLD

=0+19761-12433

= $ 7328   

COST OF GOODS SOLD =BEGINING INVENTORY+PURCHASES-ENDING INVENTORY

=0+19761-7328

=12433

PROFIT CALCULATION:

ON MARCH 2019

ISSUED :145 UNITS @ $ 17= $ 2465 AND 32 UNITS @ $ 18= $ 576

: ie, = $ 2465+$ 576=$ 3041

SALES PRICE=177 UNITS @ $ 25= $ 4425

THEREFORE PROFIT FOR MONTH MARCH =$ 4425-$ 3041

=$ 1384

ON JUNE 2019

ISSUED:124 UNITS @ $ 18 = $ 2232

SALES PRICE =124 UNITS @ $ 25 = $ 3100

THEREFORE PROFIT FOR MONTH JUNE = $ 3100 - $ 2232

= $ 868

ON NOVEMBER 2019

ISSUED:114 UNITS @ $ 18= $ 2052 AND 98 UNITS @ $ 19= $ 1862

   : ie,  = $ 2052+ $ 1862= $ 3914

SALES PRICE =212 UNITS @ $ 27= $ 5724

THEREFORE PROFIT FOR MONTH NOVEMBER= $ 5724- $ 3914

= $ 1810

ON DECEMBER 2019

ISSUED 134 UNITS @ $ 19= $ 2546 AND 35 UNITS @ $ 20= $ 700

SALES PRICE =169 UNITS @ $ 30= $ 5070

THEREFORE PROFIT FOR MONTH DECEMBER= $ 5076 - $ 3246

= $ 1824

TOTAL PROFIT FOR THE YEAR 2019 UNDER FIFO METHOD= $ 1384+ $ 868+ $ 1810+ $ 1824

= $ 5886

ii) AVCO METHOD

GABRIEL LTD.

INVENTORY CARD AS ON 2019(AVCO METHOD)

DATE

PARTICULARS

RECEIPTS

ISSUES

TOTAL BALANCE

UNIT

COST

AMOUNT

UNIT

COST

AMOUNT

UNIT

COST

AMOUNT

JANUARY

PURCHASED

145

17

2465

 

 

 

145

17

2465

FEBRUARY

PURCHASED

270

18

4860

 

 

 

145

270

17

18

2465

4860

 

AVERAGE COST OF INVENTORY

415

17.65

7325

MARCH

SALES

 

 

 

177

17.65

3124.05

238

17.65

4200.7

APRIL

PURCHASED

232

19

4408

 

 

 

238

232

17.65

19

4200.7

4408

 

AVERAGE COST OF INVENTORY

470

18.32

8608.7

JUNE

SALES

 

 

 

124

18.32

2271.68

346

18.32

6338.72

AUGUST

PURCHASED

246

20

4920

 

 

 

346

246

18.32

20

6338.72

4920

 

AVERAGE COST OF INVENTORY

592

19.02

11258.72

NOVEMBER

SALES

 

 

 

212

19.02

4032.24

380

19.02

7227.6

DECEMBER

PURCHASED

148

21

3108

 

 

 

380

148

19.02

21

7227.6

3108

 

AVERAGE COST OF INVENTORY

528

19.56

No file attached.

-->

Related Questions