Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Sweeten Company had no jobs in progress at the beginning of March and no beginning inventories

Sweeten Company had no jobs in progress at the beginning of March and no beginning inventories

Accounting

Sweeten Company had no jobs in progress at the beginning of March and no beginning inventories. The company has two manufacturing departments—Molding and Fabrication. It started, completed, and sold only two jobs during March- Job P and Job Q. The following additional information is available for the company as a whole and for Jobs P and Q (all data and questions relate to the month of March): Estimated total machine-hours used Estimated total fixed manufacturing overhead Estimated variable manufacturing overhead per machine-hour Molding 2,500 $11,250 $ 1.90 Fabrication 1,500 $15,750 $ 2.70 Total 4,000 $27,000 Job P $18,000 $25,000 Job $ 10,500 $ 9,500 Direct materials Direct labor cost Actual machine-hours used: Molding Fabrication Total 2,200 1,100 3,300 1,300 1,400 2,700 Sweeten Company had no underapplied or overapplied manufacturing overhead costs during the month. Required: For questions 1-9, assume that Sweeten Company uses departmental predetermined overhead rates with machine-hours as the allocation base in both departments and Job P included 20 units and Job Q included 30 units. For questions 10-15, assume that the company uses a plantwide predetermined overhead rate with machine-hours as the allocation base.
14. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the selling prices for both jobs when stated on a per unit basis? (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to nearest whole dollar.) Job P Job Q Total price for the job Selling price per unit
15. What was Sweeten Company's cost of goods sold for March? (Do not round intermediate calculations.) Cost of goods sold

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

4) Molding overhead rate = (11250/2500+1.9) = 6.4 per MH

Fabrication overhead rate = (15750/1500+2.7) = 13.20 per MH

  Job P Job Q
Direct material 18000 10500
Direct labor 25000 9500
Molding overhead 2200*6.4 = 14080 1300*6.4 = 8320
Fabrication overhead 1100*13.20 = 14520 1400*13.2 = 18480
Total Cost 71600 46800
Selling price 71600*1.8 = 128880 46800*1.8 = 84240
Unit price 128880/20 = 6444 84240/30 = 2808

15) Cost of goods sold = 71600+46800 = 118400