Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 855 units, which cost $8 per unit to produce

At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 855 units, which cost $8 per unit to produce

Finance

At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 855 units, which cost $8 per unit to produce. During February the company produced 1,300 units at a cost of $12 per unit. 
a. it me firm sold 1,650 units in February, what was the cost of goods sold? (Assume LIFO inventory accounting.) 

b. If the firm sold 1,650 units in February, what was the cost of goods sold? (Assume FIFO inventory accounting.) 
 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

a). Computation of the cost of goods sold:-

In LIFO, the stock that purchased last will be sold first.

Cost of goods sold = (1,300*$12) + ((1,650-1,300)*$8)

= $15,600 + (350*8)

= $15,600 + $2,800

= $18,400

 

b). Computation of the cost of goods sold:-

In FIFO, the stock that purchased first will be sold first.

Cost of goods sold = (855*$8) + ((1,650-855)*$12)

= $6,840 + (795*$12)

= $6,840 + $9,540

= $16,380