Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / STAT 200 Week 6 Homework Problems 1) 9

STAT 200 Week 6 Homework Problems 1) 9

Statistics

STAT 200 Week 6 Homework Problems

1) 9.1.2

Many high school students take the AP tests in different subject areas.  In 2007, of the 144,796 students who took the biology exam 84,199 of them were female.  In that same year, of the 211,693 students who took the calculus AB exam 102,598 of them were female ("AP exam scores," 2013).  Estimate the difference in the proportion of female students taking the biology exam and female students taking the calculus AB exam using a 90% confidence level.

2) 9.1.5

Are there more children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) in states that have larger urban areas over states that are mostly rural?  In the state of Pennsylvania, a fairly urban state, there are 245 eight year olds diagnosed with ASD out of 18,440 eight year olds evaluated.  In the state of Utah, a fairly rural state, there are 45 eight year olds diagnosed with ASD out of 2,123 eight year olds evaluated ("Autism and developmental," 2008).  Is there enough evidence to show that the proportion of children diagnosed with ASD in Pennsylvania is more than the proportion in Utah?  Test at the 1% level.

3) 9.2.3

All Fresh Seafood is a wholesale fish company based on the east coast of the U.S.  Catalina Offshore Products is a wholesale fish company based on the west coast of the U.S.  Table #9.2.5 contains prices from both companies for specific fish types ("Seafood online," 2013) ("Buy sushi grade," 2013).  Do the data provide enough evidence to show that a west coast fish wholesaler is more expensive than an east coast wholesaler?  Test at the 5% level.

Table #9.2.5: Wholesale Prices of Fish in Dollars

 

 

Fish

All Fresh Seafood Prices

Catalina Offshore Products Prices

d=x1-x2

 

Cod

19.99

17.99

2

Tilapi

6.00

13.99

 7.99

Farmed Salmon

19.99

22.99

-3

Organic Salmon

24.99

24.99

0

Grouper Fillet

29.99

19.99

10

Tuna

28.99

31.99

3

Swordfish

23.99

23.99

0

Sea Bass

32.99

23.99

9

Striped Bass

29.99

14.99

15

 

4) 9.3.1

The income of males in each state of the United States, including the District of Columbia and Puerto Rico, are given in table #9.3.3, and the income of females is given in table #9.3.4 ("Median income of," 2013).  Is there enough evidence to show that the mean income of males is more than of females?  Test at the 1% level.

 

Table #9.3.3: Data of Income for Males

$42,951

$52,379

$42,544

$37,488

$49,281

$50,987

$60,705

$50,411

$66,760

$40,951

$43,902

$45,494

$41,528

$50,746

$45,183

$43,624

$43,993

$41,612

$46,313

$43,944

$56,708

$60,264

$50,053

$50,580

$40,202

$43,146

$41,635

$42,182

$41,803

$53,033

$60,568

$41,037

$50,388

$41,950

$44,660

$46,176

$41,420

$45,976

$47,956

$22,529

$48,842

$41,464

$40,285

$41,309

$43,160

$47,573

$44,057

$52,805

$53,046

$42,125

$46,214

$51,630

 

 

 

 

 

Table #9.3.4: Data of Income for Females

$31,862

$40,550

$36,048

$30,752

$41,817

$40,236

$47,476

$40,500

$60,332

$33,823

$35,438

$37,242

$31,238

$39,150

$34,023

$33,745

$33,269

$32,684

$31,844

$34,599

$48,748

$46,185

$36,931

$40,416

$29,548

$33,865

$31,067

$33,424

$35,484

$41,021

$47,155

$32,316

$42,113

$33,459

$32,462

$35,746

$31,274

$36,027

$37,089

$22,117

$41,412

$31,330

$31,329

$33,184

$35,301

$32,843

$38,177

$40,969

$40,993

$29,688

$35,890

$34,381

 

 

 

 

 

5) 9.3.8

The number of cell phones per 100 residents in countries in Europe is given in table #9.3.9 for the year 2010.  The number of cell phones per 100 residents in countries of the Americas is given in table #9.3.10 also for the year 2010 ("Population reference bureau," 2013).  Find the 98% confidence interval for the different in mean number of cell phones per 100 residents in Europe and the Americas.

 

Table #9.3.9: Number of Cell Phones per 100 Residents in Europe

100

76

100

130

75

84

112

84

138

133

118

134

126

188

129

93

64

128

124

122

109

121

127

152

96

63

99

95

151

147

123

95

67

67

118

125

110

115

140

115

141

77

98

102

102

112

118

118

54

23

121

126

47

 

 

Table #9.3.10: Number of Cell Phones per 100 Residents in the Americas

158

117

106

159

53

50

78

66

88

92

42

3

150

72

86

113

50

58

70

109

37

32

85

101

75

69

55

115

95

73

86

157

100

119

81

113

87

105

96

 

 

 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer 1:

n1=144,796.                   N2=211,693

p1=84199/144796 = 0.582.   p2=102598/211693=0.485

q1=1-0.582 = 0.418             q1=1-0.485=0.515

zc = 1.645

E=1.645*sqrt[{(0.582*0.418)/144796}+{90.485*0.515)/211693}]

E= 0.0028

(0.582-0.485)-0.0028<p1-p2<(0.582-0.485)+0.0028
0.0942<p1-p2<0.998

90% chance that 0.998 contains true difference in proportions.

Answer 2:

n1=18,440.                      N2=2,123
x1=245.                              X2=45
p1=245/18440 = 0.013.   p2=45/2123=0.021
q1=1-0.013 = 0.987            q1=1-0.021=0.979
p-= (245+45)/(18440+2123) = 0.014
q-=1-0.014 = 0.986 z={(0.013+0.021)-0}/sqrt[{(0.014*0.986)/18440}+{(0.014*0.986)/2123}]

z=12.760

Answer 3:

Mean= 2.446

Standard Dev = 7.399

Test Stat= 0.110
df=8
p-value= 0.542

 

Answer 4:

Male Earnings

 N1: 52

df1 = N - 1 = 52 - 1 = 51 M1: $46,453.31
SS1: 2520976841.08

s21 = 2520976841.08/(52-1) = 49430918.45

Female Earnings
N2: 52
df2 = N - 1 = 52 - 1 = 51
M2: $35,376.38
SS2: 4047089204.31
s22 = 4047089204.31/(52-1) = 79354690.28

T-value Calculation

s2p = ((51/102) * 49430918.45) + ((51/102) * 79354690.28) = 64392804.37

s2M1 = 64392804.37/52 = 1238323.16

s2M2 = 64392804.37/52 = 1238323.16

t = 11076.92/sqrt2476646.32 = 7.04

 

Answer 5:

Mean1 = 105.15.     

Standard Dev1 = 897.90

n1 = 53

df= 39+53-2 = 90

t=2.37

Mean2 = 87.20

   Standard Dev2 = 1235.904 n2 = 39

CI= (108.15-87.205)+-2.37*sqrt(897.90/53+1235.904/39) = 20.9450+-16.5275 = (4.4175;37.4725)