Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Structuring a Make-or-Buy Problem Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it would be cheaper to produce 5,000 units of its main food ingredient for use in its restaurants or to purchase them from an outside supplier for $12 each

Structuring a Make-or-Buy Problem Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it would be cheaper to produce 5,000 units of its main food ingredient for use in its restaurants or to purchase them from an outside supplier for $12 each

Accounting

Structuring a Make-or-Buy Problem

Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it would be cheaper to produce 5,000 units of its main food ingredient for use in its restaurants or to purchase them from an outside supplier for $12 each. Cost information on internal production includes the following:

 Total Cost Unit CostDirect materials$25,000  $ 5.00  Direct labor15,000  3.00  Variable manufacturing overhead7,500  1.50  Variable marketing overhead10,000  2.00  Fixed plant overhead30,000  6.00     Total$87,500  $17.50  

Fixed overhead will continue whether the ingredient is produced internally or externally. No additional costs of purchasing will be incurred beyond the purchase price.

Required:

 

 Now assume that 20% of the fixed overhead can be avoided if the ingredient is purchased externally. Which alternative is more cost effective?

 

And by how much?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Computation of Incremental profit in Buying:

Cost of Making = Direct Material + Direct Labor + Variable Manufacturing Overhead  + Variable Marketing Overhead + Avoidable Fixed Cost ( Opportunity Cost )

= $ 25000 + $ 15000 + $ 7500 + $ 10000 + $ 30000*20%

= $63,500

 

Cost of Buying = 5000* $ 12 = $60,000

Incremental profit in Buying = $63,500 - $60,000 = $3,500

So External purchase is more cost effective by $3,500.

 

Related Questions