Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / A company has an EBIT of $3,876 in perpetuity

A company has an EBIT of $3,876 in perpetuity

Finance

A company has an EBIT of $3,876 in perpetuity. The unlevered cost of capital is 14.30%, and there are 20,467 common shares outstanding. The company is considering issuing $8,115 in new bonds at par to add financial leverage. The proceeds of the debt issue will be used to repurchase equity. The YTM of the new debt is 9.45% and the tax rate is 26%. What is the weighted average cost of capital after the restructuring?

Question 24 options:

11.97%

12.29%

12.62%

12.94%

13.26%

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

 Computation of the weighted average cost of capital after the restructuring:-

Value of unlevered firm = EBIT * (1 - tax rate) / Unlevered cost of capital

= $3,876 * (1 - 26%) / 14.30%

= $2,868.24 / 14.30%

= $20,057.62

Value of firm = Value of unlevered firm + (Debt * Tax rate)

= $20,057.62 + ($8,115 * 26%)

= $20,057.62 + $2,109.90

= $22,167.52

Value of equity = Value of firm - Value of debt

= $22,167.52 - $8,115

= $14,052.52

Debt-to-equity ratio = Debt / Equity

= $8,115 / $14,052.52

= 0.58

Weight of debt = $8,115 / $22,167.52

= 36.61%

Weight of equity = $14,052.52 / $22,167.52

= 63.39%

Levered cost of equity = Unlevered cost of capital + ((Unlevered cost of capital - cost of debt) * (D/E ratio) * (1 - Tax rate))

= 14.30% + ((14.30% - 9.45%) * 0.58 * (1 - 26%))

= 14.30% + (4.85% * 0.58 * 74%)

= 14.30% + 2.07%

= 16.37%

WACC = (Weight of debt * After tax cost of debt) + (Weight of equity * Cost of equity)

= (36.61% * 9.45% * (1 - 26%)) + (63.39% * 16.37%)

= 2.56% + 10.38%

= 12.94%

Correct option is 4). 12.94%