Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / A company has an EBIT of $3211 in perpetuity

A company has an EBIT of $3211 in perpetuity

Finance

A company has an EBIT of $3211 in perpetuity. The unlevered cost of capital is 13.10% and there are 16742 common shares outstanding. The company is considering issuing $6840 in new bonds at par to add financial leverage. The proceeds of the debt issue will be used to repurchase equity. The YTM of the new debt is 8.30% and the tax rate is 21%. What is the WACC after the restructuring?

a. 12.81%

b. 12.50%

c. 12.20%

d. 13.41%

e. 13.11%

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

 Computation of the WACC after the restructuring:-

Value of unlevered firm = EBIT * (1 - tax rate) / Unlevered cost of capital

= $3,211*(1-21%) / 13.10%

= $19,364.05

Value of firm = Value of unlevered firm + (Debt * Tax rate)

= $19,364.50 + ($6,840 * 21%)

= $19,364.50 + $1,436.40

= $20,800.45

Value of equity = Value of firm - Value of debt

= $20,800.45 - $6,840

= $13,960.45

Debt-to-equity ratio = Debt / Equity

= $6,840 / $13,960.45

= 0.49

Weight of debt = $$6,840 / $20,800.45

= 32.88%

Weight of equity = $13,960.45 / $20,800.45

= 67.12%

Levered cost of equity = Unlevered cost of capital + ((Unlevered cost of capital - cost of debt) * (D/E ratio) * (1 - Tax rate))

= 13.10% + ((13.10% - 8.30%) * 0.49 * (1 - 21%))

= 13.10% + 1.86%

= 14.96%

WACC = (Weight of debt * After tax cost of debt) + (Weight of equity * Cost of equity)

= (32.88% * 8.30% * (1 - 21%)) + (67.12% * 14.96%)

= 2.16% + 10.04%

= 12.20%

Correct option is c). 12.20%