Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Look at the Data Below then answer/calculate the totals in the questions that follow

Look at the Data Below then answer/calculate the totals in the questions that follow

Economics

Look at the Data Below then answer/calculate the totals in the questions that follow. (Show Workings)

Entrepreneur's potential earnings as a salaried worker = $50,000

Annual lease on building = $22,000

Annual revenue from operations = $380,000

Payments to workers = $120,000

Utilities (electricity, water, disposal) costs = $8,000

Entrepreneur's potential economic profit from the next best entrepreneurial activity = $80,000

Entrepreneur's forgone interest on personal funds used to finance the business = $6,000

Answer these questions directly:

a)     Creamy Crisp's explicit costs are: 

b)     Creamy Crisp's implicit costs (total) are :

c)     Creamy Crisp's total economic costs (explicit + implicit costs) are:

d)     Creamy Crisp's accounting profit is:

e)     Creamy Crisp's economic profit is:

f)      If Creamy Crisp's revenue fell to $286,000, what is the new accounting profit and the new economic profits?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

a) Computation of the explicit cost:-

 Explicit costs = Annual lease on building + Utilities costs + Payments to workers

= $22,000 + $8,000 + $120,000

= $150,000

 

b) Computation of the implicit cost:-

Implicit costs = $50,000 + $6,000 + $80,000

= $136,000

 

c) Computation of the total economic costs:-

Total economic costs = Explicit costs + Implicit costs

 = $150,000 + $136,000

= $286,000

                                                                                                       

 d) Computation of the accounting profit:-

Accounting profit = $380,000 - $22,000 - $120,000 - $8,000

= $230,000

                            

e) Computation of the economic profit:-

Economic Profit = $380,000 - $22,000 - $120,000 - $8,000 - $50,000 - $6,000 - $80,000

= $94,000

 

f) Computation of the new accounting profit:-

New accounting profit = $286,000 - $22,000 - $120,000 - $8,000

= $136,000

 

Computation of the new economic profit:-

New economic profit = $286,000 - $22,000 - $120,000 - $8,000 - $50,000 - $6,000 - $80,000

= $0