Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Two grams of musk oll are required for each bottle of Mink Caress

Two grams of musk oll are required for each bottle of Mink Caress

Accounting

Two grams of musk oll are required for each bottle of Mink Caress. a very popular perfume made by a smail company In western
Siberia. The cost of the musk oll Is $2.10 per gram. Budgeted production of Mink Caress ts given below by quarters for Year 2 and for
the first quarter of Year 3:
Year 2 Year 3
First Second Third fourth First
Budgeted production, in bottles 84,9000 114,000 174,e¢08 124,008 94,880

Musk oil has become so popular as a perfume Ingredient that tt has become necessary to carry large Inventories as a precaution
agalnst stock-outs. For this reason. the Inventory of musk oll at the end of a quarter must be equal to 20% of the following quarter's
production needs. Some 33,600 grams of musk oll will be on hand to start the first quarter of Year 2.
Required:
Prepare a direct materials budget for musk oll, by quarter and In total, for Year 2. (Round "Unit cost of raw materials” answers to 2
decimal places.)
lunts ofrawmateralsneededtomeet rodvcsen | | | TT
Hoaiunisctewmaersereeses | TTT
lunisofrawmaterasobenuemesea || | TT
es
[Cost otrawmaeratsiopuchased | | | CT CdS

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Workings:

Ending Inventory Units of Raw Materials for Fourth Quarter = 94,000*2*20% = 37,600

Mink caress          
Direct materials Budget          
Particulars First Second Third Fourth Year
Budgeted Production in Bottles 84000 114000 174000 124000 496000
Units of raw materials needed per unit 2 2 2 2 2
Units of raw materials needed to meet production 168000 228000 348000 248000 992000
Add: Ending inventory units of Raw Materials (20%) 45600 69600 49600 37600 37600
Total Units of raw materials needed 213600 297600 397600 285600 1029600
Less: Beginning inventory units of Raw Materials 33,600 45600 69600 49600 33,600
Units of Raw Materials to be purchased 180,000 252,000 328,000 236,000 996,000
Unit Cost of Raw Materials $2.10  $2.10  $2.10  $2.10  $2.10 
           
Cost of Raw materials to purchased $378,000.00   $529,200.00   $688,800.00   $495,600.00   $2,091,600.00