Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / If the selling price per unit is $32, the variable expense per unit is $19

If the selling price per unit is $32, the variable expense per unit is $19

Accounting

If the selling price per unit is $32, the variable expense per unit is $19.50, and the breakeven sales in dollars is $44,800, what are total fixed expenses?

A) $28,718

B) $17,500

C) $1,400

D) $112

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer:  B

Explanation:  B)

Sales                                              $32.00

Less Variable expenses              19.50

Contribution Margin               $12.50

Breakeven Sales 44,800 divided by Sales $32 × Contribution Margin $12.50 = $17,500

Related Questions