Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / The selling price of a particular product is $38

The selling price of a particular product is $38

Accounting

The selling price of a particular product is $38.00 per unit, fixed costs total $175,000, and the breakeven sales in dollars is $875,000, what will the variable expense per unit be?

A) $152.00

B) $7.60

C) $45.60

D) $30.40

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Related Questions