Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Nittany Company uses a periodic inventory system

Nittany Company uses a periodic inventory system

Accounting

Nittany Company uses a periodic inventory system. At the end of the annual accounting period, December 31 of the current year, the accounting records provided the following information for product 1: 
                                                              Units                  Unit cost   

Inventory, December 31, prior year       1,840                      $4

For the current year:

Purchase, March 21                               5,110                      $6

Purchase, August 1                                2,980                      $7

Inventory, December 31, current year     4,160 
Required: Compute ending inventory and cost of goods sold for the current year under FIFO, LIFO, and average cost inventory costing methods. (Round "Average cost per unit" to 2 decimal places and final answers to nearest whole dollar amount) 
 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Sales units = Total units - Ending inventory

= (1,840 + 5,110 + 2,980) - 4,160

= 9,930 - 4,160

= 5,770

Computation of the ending inventory using FIFO method:-

Ending inventory = ((5,110 - 3,930) * $6) + (2,980 * $7)

= (1,180 * $6) + (2,980 * $7)

= $7,080 + $20,860

= $27,940

Computation of the cost of goods sold using FIFO method:-

Cost of goods sold = (1,840 * $4) + ((5,770 - 1,840) * $6

= $7,360 + (3,930 * $6)

= $7,360 + $23,580

= $30,940

 

Computation of the ending inventory using LIFO method:-

Ending inventory = ((5,110 - 2,790) * $6) + (1,840 * $4)

= (2,320 * $6) + $7,360

= $13,920 + $7,360

= $21,280

Computation of the cost of goods sold using LIFO method:-

Cost of goods sold = (2,980 * $7) + ((5,770 - 2,980) * $6)

= $20,860 + (2,790 * $6)

= $20,860 + $16,740

= $37,600

 

Computation of the ending inventory using average cost method:-

Average cost per unit = Total cost / Total units

= (1,840 * $4) + (5,110 * $6) + (2,980 * $7)) / (1,840 + 5,110 + 2,980)

= ($7,360 + $30,660 + $20,860) / 9,930

= $58,880 / 9,930

= $5.93 per unit

Ending inventory = Ending inventory units * Average cost per unit

= 4,160 * $5.93

= $24,666.75 Or $24,667

 

Computation of the cost of goods sold using average cost method:-

Cost of goods sold = Sales units * Average cost per unit

= 5,770 * $5.93

= $34,213.25 Or $34,214