Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / A company is producing a product for selling price of $5000, while incurs the following costs: Rent: $1500, shipping $1000, raw material $2200, packaging $300, insurance $2000, fixed salaries $1500, manufacturing electricity $1000, advertising 3000 Calculate the break-even in unites
A company is producing a product for selling price of $5000, while incurs the following costs: Rent: $1500, shipping $1000, raw material $2200, packaging $300, insurance $2000, fixed salaries $1500, manufacturing electricity $1000, advertising 3000 Calculate the break-even in unites. Show your calculations. (15 marks) B- Choose a company from your local market and identify the fixed and variable costs as examples from the chosen company. (10 marks)