Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
A- An open end fund has a net asset value of $12 if it is sold with a front load of 5% what is the offering price B- And if the offering price is $10 and front load with 5% what is the net asset value
A- An open end fund has a net asset value of $12 if it is sold with a front load of 5% what is the offering price
B- And if the offering price is $10 and front load with 5% what is the net asset value
Expert Solution
A) Net asset value = Offering price*(1-front-end load)
12= Offering price(1-0.05)
So offering price = 12/0.95
=$12.63
B) Net asset value = Offering price*(1-front-end load)
= 10*(1-0.05)
= $9.50
Please give me a thumbs up, I seriously need one. If you need any modification then let me know, I will do it for you. Thank You
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





