Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Use the following information about Acme Co's inventory and purchases during October, to answer a & b

Use the following information about Acme Co's inventory and purchases during October, to answer a & b

Accounting

Use the following information about Acme Co's inventory and purchases during October, to answer a & b.

October                                  Units                      Unit Costs 

1   Beginning Balance             35                           3

6   Purchase                           70                           4

11  Purchase                         45                            5

16 Purchase                         50                             6                                                                                 

In addition, be advised that Acme uses the periodic inventory system and sold 149 units during October

a. Calculate Ending Inventory and the Cost of Goods Sold using the FIFO method. [1 mark] 

b. Calculate Goods Available for Sale and Cost of Goods Sold using the Average Cost {AC) method. [1 mark] 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer:

a.

Periodic Inventory - FIFO
  Available for Sale Cost of Goods Sold Inventory on Hand
Date Quantity Unit Cost Total Cost Quantity Unit Cost Total Cost Quantity Unit Cost Total Cost
Oct. 1 35 3 105 35 3 105      
6 70 4 280 70 4 280      
11 45 5 225 44 5 220 1 5 5
16 50 6 300       50 6 300
Total 200   910 149   605 51   305

Answer Ending Inventory is: $305

Answer Cost of Goods Sold is: $605

b. Average cost per unit = $910/200 = $4.55

Cost of goods sold = 149 x $4.55 = $677.95

Answer Goods Available for Sale is: $910

Answer Cost of Goods Sold is: $605