Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / The VidalE Corporation is considering three possible financing arrangements to raise $10,000 of new capital

The VidalE Corporation is considering three possible financing arrangements to raise $10,000 of new capital

Finance

The VidalE Corporation is considering three possible financing arrangements to raise $10,000 of new capital. Currently, the capital structure of Vidale Corporation consists of no debt and $10,000 equity. There are 500 shares of common stock currently outstanding, currently selling at $20 per share. The VidalE Corporation is expected to generate $12,000 of EBIT next period. It is expected that interest rate on any debt would be 10%. The three possible financing alternatives are: Alternative 1: All equity financing. Alternative 2: 50% debt and 50% equity financing Alternative 3: All debt financing a) Calculate the following items for each alternative financing, assuming that there are no taxes imposed on corporate income: (15 pts.) Earnings to owners Earnings per share (EPS) Distribution of income between creditors and shareholders. b) Calculate the following items for each alternative financing, assuming that the marginal tax rate on corporate income is 30%: (15 pts.) Earnings to owners Earnings per share (EPS) Distribution of income between creditors and shareholders. c) Calculate the EBIT-EPS analysis of Alternative 1 and 2; and Alternative 1 and 3. Interpret/analyze your answer to these combinations. (20 pts.)

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Equity = $10000

Amount to be raised = $10000

No. of shares = 500

EBIT = $12000

Int on any Debt = 10%

When tax rate is 0

Alternative 1 : All equity financing

amount to be raised = $10000

MP per share = $20

No of shares = 10000/20 = 500shares

Total no. of shares = 500+ 500 = 1000 shares

Particulars Amount
EBIT $12000
Less: Interest 0
EBT $12000
Less: Tax 0
EAT $12000

Earnings to owners = $12000

EPS = $12000 / 1000 = $ 12 per share

Distribution among creditors = $0

Distribution among shareholders = $12000

Alernative 2 : 50% Debt and 50% equity

Debt raised = $10000 * 50% = $5000

Int on debt = $5000 * 10% = 500

Equity raised = $5000 / 20 = 250shares

Total No. of shares = 500 + 250 = 750 shares

Particulars Amount
EBIT $12000
Less: Interest -500
EBT $11500
Less: Tax 0
EAT $11500

Earnings to owners = $11500

EPS = $11500 / 750 = $ 15.33 per share

Distribution among creditors = $500

Distribution among shareholders = $11500

Alternative 3 : All Debt financing

Debt raised = $10000

Int on Debt = $10000 * 10% = $1000

Particulars Amount
EBIT $12000
Less: Interest -1000
EBT $11000
Less: Tax 0
EAT $11000

Earnings to owners = $11000

EPS = $11000 / 500 = $ 22 per share

Distribution among creditors = $1000

Distribution among shareholders = $11000

EBIT EPS analysis for alternative 1 and alternative 2

Particulars Alternative 1 Alternative2 Alternative 3
EPS 12 15.33 22

Alternative 3 is good option

Alternative 1 and 2

Let EBIT be X

X/1000 = (X - 500)/750

X = $2000

$2000 EBIT gives same EPS under both alternatives.

Alternative 2 and 3

Let EBIT be X

(X - 500)/750 = (X - 1000)/500

X = $2000

$2000 EBIT gives same EPS under both alternatives.

When tax rate is 30%

Alternative 1 : All equity financing

amount to be raised = $10000

MP per share = $20

No of shares = 10000/20 = 500shares

Total no. of shares = 500+ 500 = 10000 shares

Particulars Amount
EBIT $12000
Less: Interest 0
EBT $12000
Less: Tax @ 30% -3600
EAT $8400

Earnings to owners = $8400

EPS = $8400 / 1000 = $ 8.4 per share

Distribution among creditors = $0

Distribution among shareholders = $8400

Alernative 2 : 50% Debt and 50% equity

Debt raised = $10000 * 50% = $5000

Int on debt = $5000 * 10% = 500

Equity raised = $5000 / 20 = 250shares

Total No. of shares = 500 + 250 = 750 shares

Particulars Amount
EBIT $12000
Less: Interest -500
EBT $11500
Less: Tax @ 30% - 3450
EAT $8050

Earnings to owners = $8050

EPS = $8050 / 750 = $ 10.73 per share

Distribution among creditors = $500

Distribution among shareholders = $8050

Alternative 3 : All Debt financing

Debt raised = $10000

Int on Debt = $10000 * 10% = $1000

Particulars Amount
EBIT $12000
Less: Interest -1000
EBT $11000
Less: Tax @ 30% -3300
EAT $7700

Earnings to owners = $7700

EPS = $7700 / 500 = $ 15.4 per share

Distribution among creditors = $1000

Distribution among shareholders = $7700

EBIT EPS analysis for alternative 1 and alternative 2 and alternative 3

Particulars Alternative 1 Alternative2 Alternative 3
EPS 8.4 10.73 15.4

Alternative 3 is good option

Alternative 1 and 2

Let EBIT be X

(X-30%)/1000 = ((X - 500)-30%)/750

X = $2000

$2000 EBIT gives same EPS under both alternatives.

Alternative 2 and 3

Let EBIT be X

((X - 500)-30%)/750 = ((X - 1000)-30%)/500

X = $2000

$2000 EBIT gives same EPS under both alternatives.