Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / The costs of materials consumed in producing good units in the Forming Department of Thomas Company were $76,000 and $77,350 for September and October, respectively

The costs of materials consumed in producing good units in the Forming Department of Thomas Company were $76,000 and $77,350 for September and October, respectively

Accounting

The costs of materials consumed in producing good units in the Forming Department of Thomas Company were $76,000 and $77,350 for September and October, respectively. The number of equivalent units produced in September and October was 800 tons and 850 tons, respectively.

Evaluate the change in the cost of materials between the two months.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Evaluate the change in the cost of materials between the two months.

 

The cost of materials in September is the cost of materials consumed in producing good units ($76,000) / the equivalent units produced in September (800) = $95.00 per equivalent unit

 

The cost of materials in October is the cost of materials consumed in producing good units ($77,350) / the equivalent units produced in September (850) = $91.00 per equivalent unit

 

Therefore, the change in the cost of the materials between the two months is $95 - $91 = $4 reduction in cost per equivalent unit, which is a 4.2% reduction in cost.