Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Fortress Inc

Fortress Inc

Accounting

Fortress Inc. manufactures pistons for custom motorcycles within a relevant range of 300,000 to 375,000 pistons per year. Within this range, the following partially completed manufacturing cost schedule has been prepared:

 

  Number of Pistons per year Number of Pistons per year Number of Pistons per year
Components produced: 300,000 360,000 375,000
Total costs:      
Total variable costs $75,000 (d) (j)
Total fixed costs 90,000 (e) (k)
Total costs $165,000 (f) (l)
Cost per unit:      
Variable cost per unit (a) (g) (m)
Fixed cost per unit (b) (h) (n)
Total cost per unit (c) (i) (o)

Complete the preceding cost schedule, identifying each cost by the appropriate letter (a) through (o).

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Completed cost schedule after computation of all missing elements:

 

  Number of Pistons per year Number of Pistons per year Number of Pistons per year
Components produced: 300000 360000 375000
Total costs: (in $)      
Total variable costs $75,000.00 (d) 90000 (j) 93750
Total fixed costs $90,000.00 (e) 90000 (k) 90000
Total costs $165,000.00 (f) 180000 (l) 183750
Cost per unit:      
Variable cost per unit (a) 0.25 (g) 0.25 (m) 0.25
Fixed cost per unit (b) 0.30 (h) 0.25 (n) 0.24
Total cost per unit (c) 0.55 (i) 0.50 (o) 0.49

Working notes:

(a) Variable cost per unit = total variable cost / number of components

= 75000 / 300000 = $0.25 per unit

(b) Fixed cost per unit = total fixed cost / number of components

=90000 / 300000 = $0.30 per unit

(c) = (a) + (b)

(d) & (j): Total variable costs = number of components produced & variable cost per unit

(e) & (k): Total fixed costs = $90000, remains constant

(f) & (I): Total costs = sum of total variable costs and total fixed costs

(g) & (m): Variable cost per unit = $0.25, remains constant per unit.

(h) & (n): Fixed cost per unit = Total fixed costs / number of components produced

(i) & (o): Total cost per unit = variable cost per unit + fixed cost per unit