Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / You run a small business producing picture frames

You run a small business producing picture frames

Accounting

You run a small business producing picture frames. This month, your total cost of production is $10,321, your variable cost of production is $4,233, and you produce 5,619 picture frames. It follows that

a. average variable cost is $.853.

b. average fixed cost is $1.083.

c. average cost is $1.98.

d. average cost is $3.65.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

If total cost is $10,321 and total variable cost is $4,233, the total fixed cost is therefor:

Fixed Cost = $10,321 - $4,233 = $6,088

-

The total units produced is 5,619 so:

Average total cost = $10,321 / 5,619 units = $1.84 per frame

Average variable cost = $4,233 / 5,619 units = $0.75 per frame

Average fixed cost = $6,088 / 5,619 units = $1.08 per frame

  • Item a is incorrect. Average variable cost should be $0.75.
  • Item c and d is incorrect. Average cost should be $1.84.

Answer: b