Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive /  Saved Markus Limited produces a specialised machine part used in forklifts

 Saved Markus Limited produces a specialised machine part used in forklifts

Accounting

 Saved Markus Limited produces a specialised machine part used in forklifts. For last year's operations, the following data were gathered: Units produced 56,000 Direct labour: 30,000 hours @ $9.00 Actual variable overhead: $150,000 Markus employs a standard costing system. During the year, a variable overhead rate of $5.50 per hour was used. The labour standard requires 0.50 hours per unit produced. Required: Calculate the flexible-budget variance, the spending variance and the efficiency variance for variable manufacturing overhead,

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Flexible Budget Variance for Variable Manufacturing Overhead = $4,000 Favorable

Spending Variance for Variable Manufacturing Overhead = $15,000 Favorable

Efficiency Variance for Variable Manufacturing Overhead = $11,000 Unfavorable

Explanation :

1) Flexible Budget Variance for Variable Manufacturing Overhead = Variable Manufacturing Overhead as per Flexible Budget - Actual Variable Manufacturing Overhead

Variable Manufacturing Overhead as per Flexible Budget = Standard Variable Manufacturing Overhead Rate * Standard Hours for Actual Output

Standard Variable Manufacturing Overhead Rate = $5.50 per hour (Given)

Standard Hours = 0.50 hours per unit (Given)

Actual Output = 56,000 units (Given)

Standard Hours for Actual Output = 0.50 * 56,000

= 28,000 hours

Variable Manufacturing Overhead as per Flexible Budget = Standard Variable Manufacturing Overhead Rate * Standard Hours for Actual Output

= $5.50 * 28,000

= $154,000

Actual Variable Overhead = $150,000 (Given)

Therefore,

Flexible Budget Variance for Variable Manufacturing Overhead = $154,000 - $150,000

= $4,000

= $4,000 Favorable

2) Variable Manufacturing Overhead Spending Variance = (Standard Variable Manufacturing Overhead Rate * Actual Hours) - Actual Variable Manufacturing Overhead

Standard Variable Manufacturing Overhead Rate = $5.50 (Given)

Actual Hours = 30,000 (Given)

Actual Variable Manufacturing Overhead = $150,000 (Given)

Therefore,

Variable Manufacturing Overhead Spending Variance = ($5.50 * 30,000) - $150,000

= $165,000 - $150,000

= $15,000

= $15,000 Favorable

3) Variable Manufacturing Overhead Efficiency Variance = (Standard Hours for Actual Output - Actual Hours) * Standard Variable Manufacturing Overhead Rate

Standard Hours for Actual Output = 28,000 (calculated above in 1)

Actual Hours = 30,000 (Given)

Standard Variable Manufacturing Overhead Rate = $5.50 (Given)

Therefore,

Variable Manufacturing Overhead Efficiency Variance = (28,000 - 30,000) * $5.50

= -2,000 * $5.50

= -$11,000

= $11,000 Unfavorable