Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Lovely Flowers Limited bases its selling and administrative expense budget on budgeted unit sales

Lovely Flowers Limited bases its selling and administrative expense budget on budgeted unit sales

Accounting

Lovely Flowers Limited bases its selling and administrative expense budget on budgeted unit sales. The sales budget shows 5,000 units are planned to be sold in October. The variable selling and administrative expense is $19.40 per unit. The budgeted fixed selling and administrative expense is $137,380 per month, which includes depreciation of $8,580 per month. The remainder of the fixed selling and administrative expense represents current cash flows. The cash disbursements for selling and administrative expenses on the October selling and administrative expense budget should be 1) $185,880 2) $234,380 3) $225,800 4) $242,980
Firecracker Company has developed the following direct materials standards for one of its products. Direct materials: 15 pounds * $16 per pound The following activity occurred during the month of October: Materials purchased: 10,000 pounds costing $170,000 7,200 pounds 500 units Materials used: Units produced: The direct materials usage variance is 1) $4,800 F 2) $4,800 U 3) $40,000 F

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Expected sales units = 5,000

Variable selling and administrative expense per unit = $19.40

Budgeted fixed selling and administrative expense = $137,380

Depreciation expense per month = $8,580

Selling and Administrative Expense Budget
For the Month of October
Variable selling and administrative expense (5,000 x 19.40) 97,000
Fixed selling and administrative expense 137,380
Total selling and administrative expenses $234,380
Depreciation expense -8,580
Cash disbursement for selling and administrative expense $225,800

The Cash disbursement for selling and administrative expense = $225,800

Third option is correct.

2.

Standard price = $16 per pound

Standard quantity per unit = 15 pound

Actual output = 500 units

Standard quantity for Actual output = Standard quantity per unit x Actual output

= 15 x 500

= 7,500 pounds

Actual quantity used = 7,200 pounds

Direct materials usage variance = Standard price x (Standard quantity- Actual quantity)

= 16 x (7,500-7,200)

= 16 x 300

= $4,800 Favorable

The direct materials usage variance is $4,800 F.

First option is correct.