Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Using a periodic system and the weighted average method, calculate the cost of the closing inventory on 30 June and the cost of sales for the year

Using a periodic system and the weighted average method, calculate the cost of the closing inventory on 30 June and the cost of sales for the year

Accounting

Using a periodic system and the weighted average method, calculate the cost of the closing inventory on 30 June and the cost of sales for the year. Show all your calculations.

2.2      Using a perpetual system and the FIFO method, determine the cost of the closing inventory and the cost of sales for the year. Use a table to answer the question and show all your calculations.

The following information relates to the inventory of a bookseller in the records of BCD Books Ltd.

1 July

Opening inventory

8 @ $35

14 Aug

Purchased

11 @ $38

25 Sept

Sold

9

8 Jan

Purchased

10 @ $40

3 March

Purchased

5 @ $42

13 April

Sold

11

10 June

Sold

3

2.1      Weighted average method: Periodic

2.2      FIFO: Perpetual      

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer 2.1 :

Cost of Closing Inventory on 30 June = $423

Cost of Goods Sold for the year = $885

Explanation :

Particulars Number of Units Unit Cost Cost of Goods Available for Sale (Number of Units * Unit Cost)
1 July Opening Inventory 8 $35 $280
14 August Purchases 11 $38 $418
8 January Purchases 10 $40 $400
3 March Purchases 5 $42 $210
Total 34 $38.47 $1308

Total Cost of Goods Available for Sales = Opening Inventory on 1 July + Purchases on 14 August + Purchases on 8 January + Purchases on 3 March

= $280 + $418 + $400 + 210

= $1308

Total Number of Units Available for Sale = Opening Inventory units + Units purchased on 14 August + Units purchased on 8 January + Units purchased on 3 March

= 8 + 11 + 10 + 5

= 34

Weighed Average Cost per unit = Total Cost of Goods Available for Sales / Total Number of Units Available for Sale

= $1,308 / 34

= $38.4705882352

= $38.47 (rounded off to two decimal places)

Total Number of Units Sold = Units sold on 25 September + Units Sold on 13 April + Units Sold on 10 June

= 9 + 11 + 3

= 23

Cost of Goods Sold = Total Number of Units Sold * Weighted Average Cost per unit

= 23 * $38.47

= $884.81

= $885 (rounded off)

Closing Inventory Units = Total Number of Units Available for Sale - Total Number of Units Sold

= 34 - 23

= 11

Cost of Closing Inventory = Closing Inventory Units * Weighted Average Cost per unit

= 11 * $38.47

= $423.17

= $423 (rounded off)

Answer 2.2 :

Cost of Closing Inventory on June 30 = $450

Cost of Goods Sold for the year = $858

Explanation :

Date Particulars   Cost of Goods Available for Sale       Cost of Goods Sold       Ending Inventory  
    Number of Units Unit Cost Total Cost   Number of Units Unit Cost Total Cost   Number of Units Unit Cost Total Cost
1 July Opening Inventory 8 $35 $280           8 $35 $280
14 August Purchases 11 $38 $418           8 $35 $280
                    11 $38 $418
                         
25 September Sales         8 $35 $280   10 $38 $380
            1 $38 $38        
                         
8 January Purchases 10 $40 $400           10 $38 $380
                    10 $40 $400
                         
3 March Purchases 5 $42 $210           10 $38 $380
                    10 $40 $400
                    5 $42 $210
                         
13 April Sales         10 $38 $380   9 $40 $360
            1 $40 $40   5 $42 $210
                         
10 June Sales         3 $40 $120   6 $40 $240
                    5 $42 $210
                         
30 June Total 34   $1308   23   $858   11   $450

In First In First Out (FIFO) method, goods purchased first are sold first.

Opening Inventory = 8 Units @ $35/unit (Given)

Purchases on August 14 = 11 units @ $38/unit (Given)

Goods sold on 25 September = 9 (Given)

Therefore,

Out of the 9 units sold, 8 units will sold from the beginning inventory @$35/unit and the remaining 1 unit will be sold from the purchases on 14 August @$38/unit.

Cost of Goods Sold on 25 September = (8 * $35) + (1 * $38)

= $280 + $38

= $318

Therefore,

Balance of inventory on 25 September = 10 units @$38/unit from the purchases on August 14.

Purchases on January 8 = 10 units @ $40/unit (Given)

Purchases on March 3 = 5 units @ $42/unit (Given)

Goods sold on 13 April = 11 (Given)

??????Therefore,

Out of the 11 units sold, 10 units will be sold @$38/unit from the balance on September 25 and the remaining 1 unit will be sold @$40/unit from the purchases on January 8.

Cost of Goods Sold on 13 April = (10 * $38) + (1 * $40)

= $380 + $40

= $420

Balance of inventory on April 13 = 9 units @$40/unit from the purchases on January 8 and 5 units @$42/unit from the purchases on March 3.

Goods Sold on 10 June = 3 (Given)

3 units will be sold @$40/unit from the purchases on January 8.

Cost of Goods Sold on 10 June = 3 * $40

= $120

Balance on june 10 = 6 units @$40/unit from the purchases on January 8 and 5 units @$42/unit from the purchases on March 3.

Therefore,

Ending Inventory on June 30 = (6 * $40) + (5 * $42)

= $240 + $210

= $450

Total Cost of Goods Sold on June 30 = Cost of Goods Sold on 25 September + Cost of Goods Sold on 13 April + Cost of Goods Sold on 10 June

= $318 + $420 + $120

= $858