Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Using a periodic system and the weighted average method, calculate the cost of the closing inventory on 30 June and the cost of sales for the year
Using a periodic system and the weighted average method, calculate the cost of the closing inventory on 30 June and the cost of sales for the year. Show all your calculations.
2.2 Using a perpetual system and the FIFO method, determine the cost of the closing inventory and the cost of sales for the year. Use a table to answer the question and show all your calculations.
The following information relates to the inventory of a bookseller in the records of BCD Books Ltd.
1 July |
Opening inventory |
8 @ $35 |
14 Aug |
Purchased |
11 @ $38 |
25 Sept |
Sold |
9 |
8 Jan |
Purchased |
10 @ $40 |
3 March |
Purchased |
5 @ $42 |
13 April |
Sold |
11 |
10 June |
Sold |
3 |
2.1 Weighted average method: Periodic
2.2 FIFO: Perpetual
Answer 2.1 :
Cost of Closing Inventory on 30 June = $423
Cost of Goods Sold for the year = $885
Explanation :
Particulars | Number of Units | Unit Cost | Cost of Goods Available for Sale (Number of Units * Unit Cost) |
1 July Opening Inventory | 8 | $35 | $280 |
14 August Purchases | 11 | $38 | $418 |
8 January Purchases | 10 | $40 | $400 |
3 March Purchases | 5 | $42 | $210 |
Total | 34 | $38.47 | $1308 |
Total Cost of Goods Available for Sales = Opening Inventory on 1 July + Purchases on 14 August + Purchases on 8 January + Purchases on 3 March
= $280 + $418 + $400 + 210
= $1308
Total Number of Units Available for Sale = Opening Inventory units + Units purchased on 14 August + Units purchased on 8 January + Units purchased on 3 March
= 8 + 11 + 10 + 5
= 34
Weighed Average Cost per unit = Total Cost of Goods Available for Sales / Total Number of Units Available for Sale
= $1,308 / 34
= $38.4705882352
= $38.47 (rounded off to two decimal places)
Total Number of Units Sold = Units sold on 25 September + Units Sold on 13 April + Units Sold on 10 June
= 9 + 11 + 3
= 23
Cost of Goods Sold = Total Number of Units Sold * Weighted Average Cost per unit
= 23 * $38.47
= $884.81
= $885 (rounded off)
Closing Inventory Units = Total Number of Units Available for Sale - Total Number of Units Sold
= 34 - 23
= 11
Cost of Closing Inventory = Closing Inventory Units * Weighted Average Cost per unit
= 11 * $38.47
= $423.17
= $423 (rounded off)
Answer 2.2 :
Cost of Closing Inventory on June 30 = $450
Cost of Goods Sold for the year = $858
Explanation :
Date | Particulars | Cost of Goods Available for Sale | Cost of Goods Sold | Ending Inventory | ||||||||
Number of Units | Unit Cost | Total Cost | Number of Units | Unit Cost | Total Cost | Number of Units | Unit Cost | Total Cost | ||||
1 July | Opening Inventory | 8 | $35 | $280 | 8 | $35 | $280 | |||||
14 August | Purchases | 11 | $38 | $418 | 8 | $35 | $280 | |||||
11 | $38 | $418 | ||||||||||
25 September | Sales | 8 | $35 | $280 | 10 | $38 | $380 | |||||
1 | $38 | $38 | ||||||||||
8 January | Purchases | 10 | $40 | $400 | 10 | $38 | $380 | |||||
10 | $40 | $400 | ||||||||||
3 March | Purchases | 5 | $42 | $210 | 10 | $38 | $380 | |||||
10 | $40 | $400 | ||||||||||
5 | $42 | $210 | ||||||||||
13 April | Sales | 10 | $38 | $380 | 9 | $40 | $360 | |||||
1 | $40 | $40 | 5 | $42 | $210 | |||||||
10 June | Sales | 3 | $40 | $120 | 6 | $40 | $240 | |||||
5 | $42 | $210 | ||||||||||
30 June | Total | 34 | $1308 | 23 | $858 | 11 | $450 |
In First In First Out (FIFO) method, goods purchased first are sold first.
Opening Inventory = 8 Units @ $35/unit (Given)
Purchases on August 14 = 11 units @ $38/unit (Given)
Goods sold on 25 September = 9 (Given)
Therefore,
Out of the 9 units sold, 8 units will sold from the beginning inventory @$35/unit and the remaining 1 unit will be sold from the purchases on 14 August @$38/unit.
Cost of Goods Sold on 25 September = (8 * $35) + (1 * $38)
= $280 + $38
= $318
Therefore,
Balance of inventory on 25 September = 10 units @$38/unit from the purchases on August 14.
Purchases on January 8 = 10 units @ $40/unit (Given)
Purchases on March 3 = 5 units @ $42/unit (Given)
Goods sold on 13 April = 11 (Given)
??????Therefore,
Out of the 11 units sold, 10 units will be sold @$38/unit from the balance on September 25 and the remaining 1 unit will be sold @$40/unit from the purchases on January 8.
Cost of Goods Sold on 13 April = (10 * $38) + (1 * $40)
= $380 + $40
= $420
Balance of inventory on April 13 = 9 units @$40/unit from the purchases on January 8 and 5 units @$42/unit from the purchases on March 3.
Goods Sold on 10 June = 3 (Given)
3 units will be sold @$40/unit from the purchases on January 8.
Cost of Goods Sold on 10 June = 3 * $40
= $120
Balance on june 10 = 6 units @$40/unit from the purchases on January 8 and 5 units @$42/unit from the purchases on March 3.
Therefore,
Ending Inventory on June 30 = (6 * $40) + (5 * $42)
= $240 + $210
= $450
Total Cost of Goods Sold on June 30 = Cost of Goods Sold on 25 September + Cost of Goods Sold on 13 April + Cost of Goods Sold on 10 June
= $318 + $420 + $120
= $858