Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Two finished products, A and B, are sold for S16 a unit and $24 a unit, respectively

Two finished products, A and B, are sold for S16 a unit and $24 a unit, respectively

Accounting

Two finished products, A and B, are sold for S16 a unit and $24 a unit, respectively. Each product can also be sold at the splitoff point. Product A can be sold for S10 and Product B, for 58. Joint costs for the two products totalled 58,000 for January for 600 units of A and 500 units of B. 
What are the respective joint costs assigned to each unit of Products A and B if the sales value at splitoff method is used? a. $8.00 and $9.10 b. $5.92 and $8.88 c. $6.40 and $14.40 d. $6.40 and $9.10 e. S8.00 and 56.40 
 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Computation of respective joint costs assigned to each unit of products A and B if the sales value at split off method is used:

Product A sale value at split-off = 600 units * $10 = $6,000

Product B sale value at split-off = 500 units * $8 = $4,000

Joint costs allocated to product A = $8,000 * $6,000 / $10,000 = $4,800

Joint cost per unit = $4,800 / 600 units = $8

 

Joint costs allocated to product B = $8,000 * $4,000 / $10,000 = $3,200

Joint cost per unit = $3,200 / 500 units = $6.4

 

So, the correct option is E.

Related Questions