Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Remaining Time: 53 minutes, 40 seconds
Remaining Time: 53 minutes, 40 seconds. Question Completion Status: A Moving to the next question prevents changes to this answer. Question 4 2 point Genent's Preserves currently makes jams and jellies and a variety of decorative jars used for packaging. An outside supplier has offered to supply all of the needed decorative make or buy decision, a cost analysis revealed the following avoidable unit costs for the decorative jars: Dinct matemals $056 Direct Isbar 0.06 Unit-related support cost 0.29 Bitch-related support cost 025 Products staining support costs 0.49 Paclity-staining support costs 09 Total cost per $231 The relevant cost per jar is 52.31 perja 5165 per 56.62 perjar $0.90 per jar Movine to the next question prevent changes to this answer Coestie ??? hop
The relevant coat per jar is $2.31 per jar. (1st option)
The relevant cost is same as the maximum price that the company might be willing to pay.
Please do rate me and mention doubts in the comments section.