Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / At the beginning of June, Kimber Toy Company budgeted 20,000 toy action figures to be manufactured in June at standard direct materials and direct labor costs as follows: Direct materials $25,000 Direct labor 14,000 Total $39,000 The standard materials price is $0

At the beginning of June, Kimber Toy Company budgeted 20,000 toy action figures to be manufactured in June at standard direct materials and direct labor costs as follows: Direct materials $25,000 Direct labor 14,000 Total $39,000 The standard materials price is $0

Accounting

At the beginning of June, Kimber Toy Company budgeted 20,000 toy action figures to be manufactured in June at standard direct materials and direct labor costs as follows:

Direct materials $25,000
Direct labor 14,000
Total $39,000

The standard materials price is $0.50 per pound. The standard direct labor rate is $10.00 per hour. At the end of June, the actual direct materials and direct labor costs were as follows:

Actual direct materials $22,400
Actual direct labor 12,500
Total $34,900

There were no direct materials price or direct labor rate variances for June. In addition, assume no changes in the direct materials inventory balances in June. Kimber Toy Company actually produced 17,400 units during June.

Determine the direct materials quantity and direct labor time variances. Round your per unit computations to two decimal places, if required. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.

Direct materials quantity variance    
Direct labor time variance

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Direct Material Quantity Variance = (Actual Quantity - Standard Quantity) x Standard Price
= (44800 - 17400 x 2.5) x 0.5 = $650 (U)

Labor Time Variance = (Actual hours - Standard hours) x Standard rate
= (1250 - 1218) x $10 = $320 (U)

If you have any query, kindly comment with your query and please mark thumbs up.