Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive /  AAA manufactures key chains for college bookstores

 AAA manufactures key chains for college bookstores

Accounting

 AAA manufactures key chains for college bookstores. During 2019. The company had the following costs Diect materials used $31.000 Direct labor $18.000 Depreciation - factory equipment 52.000 Rent-Factory $ 12.000 Insurance - Factory 5 17.500 Depreciation - Office Equipment $ 750 Marketing expenses $ 2.500 Administrative expenses $ 40,000 35.000 units were produced in 2019. What is the product cost par unit Select one O $10

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Product Cost per unit = ($31000+18000+2000+12000+17500) / 35000 = $2.30 per unit

Answer is d. $2.30 per unit

If you have any query, kindly comment with your query and please mark thumbs up.