Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive /  A company has planned to produce 5,000 units of product B in December

 A company has planned to produce 5,000 units of product B in December

Accounting

 A company has planned to produce 5,000 units of product B in December. The plan for December shows that for Product B the beginning inventory will be 1,000 units and the ending inventory will be 200 units. The monthly budgeted production cost data for product B for December is as follows: Variable direct costs per unit: Rs.6 Variable production overhead costs per unit: Rs.3.50 Total fixed production overhead costs: Rs.29,500 The company absorbs overheads on the basis of the budgeted number of units produced. [predetermined overhead rate is based on number of units produced] Would the operating profit for product B for December using absorption costing be higher or lower than using variable costing? By how much?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

The operating profit for product B for December using absorption costing would be lower than using variable costing by Rs. 4,720.

Calculation:

The difference in profit between absorption and variable costing system is due to presence of fixed production overhead cost per unit in net inventory.

Beginning Inventory = 1,000 Units

Ending Inventory = 200 Units

Net Beginning Inventory = 1,000 Units - 200 Units = 800 Units

operating profit for product B for December using absorption costing would be lower than using variable costing by

= 800 Units * Rs.5.90 per unit

= Rs.4,720

Working notes:

1. Sales (Units) = 1,000 Units + 5,000 Units - 200 Units = 5,800 Units 89320

2. Predetermined overhead rate = Fixed Production overhead costs / Number of Units produced

Predetermined overhead rate = Rs.29,500 / 5,000 units = Rs.5.90 per unit

3. Unit product cost under absorption costing

Particulars Rs.
Variable direct costs per unit 6.00
Variable production overhead cost per unit 3.50
Fixed production overhead cost per unit 5.90
Total Unit Product costs 15.40

4. Unit product cost under variable costing

Particulars Rs.
Variable direct costs per unit 6.00
Variable production overhead cost per unit 3.50
Total Unit Product costs 9.50