Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / Baker Company sells kites for $11

Baker Company sells kites for $11

Accounting

Baker Company sells kites for $11.50 per kite. In FY 2019, total fixed costs are expected to be $250,000 and variable costs are estimated at $3.50 a unit. Baker Company wants to have a FY 2019 operating income of $95,000. Use this information to determine the number of units of kites that Baker Company must sell in FY 2019 to meet this goal. (Round your answer to a whole number)

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer:

Sales price of kites =$11.50

Less: Variable cost = $3.50

Contribution margin = $8.00

Number of units to sell to attain profit of $95000:

=Fixed cost + expected profits / Contribution margin.

=250000+95000/8

=43,125 kites to be sold