Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / A manufactured product has the following information for June

A manufactured product has the following information for June

Accounting

A manufactured product has the following information for June. Direct materials Direct labor Overhead Units manufactured Standard 5 lbs. @ $9 per lb. 3 hrs. @ $15 per hr. 3 hrs. @ $11 per hr. Actual 40,600 lbs. @ $9.10 per lb. 23,700 hrs. @ $15.50 per hr. $ 269,600 8,000 Exercise 21-8 Standard unit cost; total cost variance LO P2 (1) Compute the standard cost per unit. (2) Compute the total cost variance for June. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Compute the standard cost per unit. Direct materials Direct labor Overhead Total
Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Compute the total cost variance for June. (Indicate the effect of each variance by selecting for favorable, unfavorable, and no variance.) Total cost variance

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Please use this google drive link to download the answer file.       

https://drive.google.com/file/d/1mPq-FOb-VHXXZEyqFRPtitX04IX2XsGy/view?usp=sharing

Note: If you have any trouble in viewing/downloading the answer from the given link, please use this below guide to understand the whole process. 

https://helpinhomework.org/blog/how-to-obtain-answer-through-google-drive-link