Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Please help me with this: Grade A sugar costs 75 sh per kg and grade B sugar costs sh 50 per kg
Please help me with this:
Grade A sugar costs 75 sh per kg and grade B sugar costs sh 50 per kg. Angela mixed the two grades and sold the mixture at sh 72 per kg. In so doing she made a profit of 20%. In what ratio did she mix them?