Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / 1)You invest in a fund earning simple interest of 7%

1)You invest in a fund earning simple interest of 7%

Finance

1)You invest in a fund earning simple interest of 7%. The amount that you must invest today to have 5000 at the end of 5 years is X. The amount that you must invest at the end of 5 years to have 5000 at the end of 10 years is Y.

Determine |X − Y |.
(A) 0 (B) 267 (C) 289 (D) 301 (E) 327

2)You deposit 100 into a savings account at time 0, which pays interest at a nominal rate of i, compounded semiannually. Your friend deposits 200 into a different savings account at time 0, which pays simple interest at an annual rate of i.

You and your friend earn the same amount of interest during the last 6 months of the 10th year. Calculate i.

(A) 8% (B) 7.4% (C) 6.8% (D) 6% (E) 5.2%

3)You invest 25,000 in an account earning simple interest of 5%. Your friend investsX in an account earning 2% compounded annually. In year t, you and your friend earn the same annual effective interest rate. At the end of year t, the amount of money in your account is equal to the amount of money in your friend’s account. Determine X.

(A) 25,256 (B) 30,000 (C) 34,504 (D) 36,712 (E) 38,000

 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

1)Option A is the answer.

if we discount the 5000 to the year zero then the value will be

From Year 0 to year 5.

Present Value= FutureValue/(1+rate)^t

= 5000/(1.07^5)

= 3564.93=X

discount from year 10 to year 5.

PV = 5000/(1.07^5)

= 3564.93=Y

|X-Y| = 0

Option (A) is the correct ans.

2)

Let i be the interest rate

Interest during the last 6 months of the 10th year

A10 -A9.5 = A9.5(1+i/2) - A9.5 = A9.5* i/2

A9.5 *i/2=

During last 6 months Simple interest earned =

As the interest earned is same

i = 7.4%

Ans B)7.4%

please see the attached file.

3)

First we find t. Since the amounts are equal,

25000 x (1 + 0.05t) = X x (1.02)^t

Since the annual interest rate is same, we have

0.05 x 25000/(25000 x (1+0.5(t-1)) = 0.02

62500 = 25000 + 12500(t - 1)

37500/12500 = t - 1

t = 4

Now, solving for X

30000/1.02^4 = X

X = 25256

Option A is correct.

4)

Answer 1:

Scenario 1 - Normal Condition

EBIT = $52000, Market cap = $382,500

As there is no debt, Market cap = Total equity

ROE = Net income / Equity

Now, there is no debt, hence interest = 0 and taxes are to be ignored as given in the problem

Hence, Net income = EBIT

ROE = EBIT / Market cap

= 52000 / 382500

Hence, ROE = 13.59%

Scenario 2 - Expansion in economy

EBIT will increase by 14%

So, EBIT = 1.14 * $52000 = $59280

ROE = 59280 / 382500

Hence, ROE = 15.49%

Scenario 3 - Depression in economy

EBIT will decrease by 23%

So, EBIT = 0.77 * $52000 = $40040

ROE = 40040 / 382500

Hence, ROE = 10.46%

Answer 2:

Change in ROE in expansion = (15.49 - 13.59) / 13.59 * 100 = +13.98%

Change in ROE in depression = (10.46 - 13.59) / 13.59 *100 = -23.03%

Answer 3:

Company is considering $190000 debt with 7% interest

Hence, interest = 0.07 * $190000 = $13300

Net income = EBIT - interest - taxes = $52000 - $13300 = $38700

Equity = Market cap - debt = $382,500 - $190,000 = $192,500

Scenario 1 - Normal condition

ROE = Net income / Equity

= 38700 / 192500

Hence, ROE = 20.10%

Scenario 2 - Expansion in economy

EBIT = $59280

Net income = EBIT - interest - taxes = $59280 - $13300 = $45980

ROE = 45980 / 192500

Hence, ROE = 23.88%

Scenario 3 - Depression in economy

EBIT = $40040

Net income = EBIT - interest - taxes = $40040 - $13300 = $26740

ROE = 26740 / 192500

Hence, ROE = 13.89%

Answer 4:

Change in ROE in expansion = (23.88 - 20.10) / 20.10 * 100 = +18.80%

Change in ROE in depression = (13.89 - 20.10) / 20.10 *100 = -30.89%