Fill This Form To Receive Instant Help

Help in Homework
trustpilot ratings
google ratings


Homework answers / question archive / At the end of January, Higgins Data Systems had an inventory of 600 units, which cost $16 per unit to produce

At the end of January, Higgins Data Systems had an inventory of 600 units, which cost $16 per unit to produce

Finance

At the end of January, Higgins Data Systems had an inventory of 600 units, which cost $16 per unit to produce. During February the company produced 850 units at a cost of $19 per unit. If Higgins sold 1,100 units in February, what was its cost of goods sold?

 

a. Assume average cost inventory accounting. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to nearest whole dollar.)

 

Cost of goods sold           $ 

 

b. Assume FIFO inventory accounting.

 

Cost of goods sold           $ 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Computation of Cost of Goods Sold using Average Cost Inventory Accounting:

Cost of Beginning Inventory = 600 Units * $16 = $9,600

Cost of Units produced = 850 units * $19 = $16,150

Cost of Goods available for Sale = Cost of Beginning Inventory + Cost of Units produced

= $9,600+$16,150

Cost of Goods available for Sale = $25,750

 

Units available for Sale = 600 units + 850 units = 1,450 units

 

Average Cost per unit = Cost of Goods available for Sale /Units available for Sale

= $25,750 / 1,450

Average Cost per unit = $17.76 per unit

 

Cost of Goods sold = Average Cost per unit * Units sold

= $17.76 * 1,100

Cost of Goods sold = $19,534.48

 

b. Computation of Cost of Goods Sold using FIFO Inventory Accounting:

Units sold = 1,100 Units

Cost of Goods sold = (600 Units * $16) + (500 * $19)

Cost of Goods sold = $9,600+$9,500

Cost of Goods sold = $19,100