Why Choose Us?
0% AI Guarantee
Human-written only.
24/7 Support
Anytime, anywhere.
Plagiarism Free
100% Original.
Expert Tutors
Masters & PhDs.
100% Confidential
Your privacy matters.
On-Time Delivery
Never miss a deadline.
Compare the after-tax rates of return for a Canadian corporate investor from the following two investments: A 20-year, Canadian corporate bond that sells for par and offers a 9 percent coupon versus an investment in preferred stock that sells for $40
Compare the after-tax rates of return for a Canadian corporate investor from the following two investments: A 20-year, Canadian corporate bond that sells for par and offers a 9 percent coupon versus an investment in preferred stock that sells for $40.00 per share and pays a $2.40 dividend. The corporation has a 35 percent tax rate.
Expert Solution
Computation of the after tax rate of return:-
The bond is selling at par so the yield to maturity (YTM) is equal to coupon rate.
After tax rate of return = YTM * (1 - Tax rate)
= 9% * (1 - 35%)
= 5.85%
?Preferred stock return = Annual dividend / Preference share price
= $2.40 / $40
= 6%
After tax rate of return = Preferred stock return * (1 - Tax rate)
= 6% * (1 - 35%)
= 3.90%
After tax rate of return on corporate bond = 5.85%
After tax rate of return on preferred stock = 3.90%
Canadian corporate bond has higher after-tax rate of return of 5.85% compared to Preferred stock's after-tax rate of return of 3.90%.
Archived Solution
You have full access to this solution. To save a copy with all formatting and attachments, use the button below.
For ready-to-submit work, please order a fresh solution below.





