Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / 1
1. Trader opens a brokerage account and purchases 200 shares of Internet Dreams at $48 per share. She borrows $3,100 from her broker to help pay for the purchase. The interest rate on the loan is 5%. a. What is the margin in Dée's account when she first purchases the stock? Margin b. If the share price falls to $38 per share by the end of the year, what is the remaining margin in her account? (Round your answer to 2 decimal places.) Remaining margin % c. If the maintenance margin requirement is 30%, will she receive a margin call? Yes Ο Νο
d. What is the rate of return on her investment? (Negative value should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places.) Rate of return %
2.Suppose that you just purchased 350 shares of Talk&Tell stock for $90 per share. a. If the initial margin requirement is 87.50%, how much money must you borrow? (Round your answers to 2 decimal places.) Amount borrowed $ b. Construct the balance sheet that corresponds to the transaction. Assets Stock $ Liabilities and Equity Loan from broker Equity Total liabilities and equity $ $ Total assets $ $
3.The increase of a policy's cash value is subject to tax at ordinary income rates. • Insurance owned on the life of another is valued in a decedent's estate at face value.
4.Identify and elaborate the main difficulties associated with Price Earnings (P:E) Ratio and Discounted Cash Flow (DCF) for valuing companies which are not quoted in the Stock Market?
1.
Given
Number of shares = 200
initial purchase price per share = $48
Borrowed amount = $3100
Interest rate on borrowed amount = 5% = 0.05
a) Margin in Dee's account = value of the shares - borrowed amount
Substituting the above given value we get,
The value of the shares in Dee's account intially = Number of shares*initial purchase price per share
The value of the shares in Dee's account intially = 200*48
= 9600
Margin in Dee's account = value of the shares - borrowed amount
= 9600 - 3100
= $6500
b) Remaining margin = (value of the shares after one year - amount borrowed - interest)/ value of shares
Value of the share after one year = 200*38
= 7600
amount borrowed = 3100
interest on amount borrowed@5% = 3100*(5%)
= 3100*0.05
= 155
Substituting these values in above formula, we get
Remaining margin = (7600-3100-155)/ 7600
= 4345/ 7600
= 0.5717
or 57.17%
Therefore, remaining margin = 57.17%
c) Given maintenance margin requirement = 30%
Since 57.17% is above the given maintenance margin requirement, she wont receive margin call.
Therefore answer is " No"
d) Dee initially invested 6500 (from a.) and she ends up with 4345 (7600-3100-155) at the end of the year, the rate of return is given by
rate of return = (ending equity in account - initial equity in account)/ initial equity in account
where
ending equity in account = 4345
initial equity in account = 6500
Substituting these we get,
rate of return = (4345 - 6500)/ 6500
rate of return = (-2155)/ 6500
rate of return = -0.3315 or -33.15
Therefore rate of return = -33.15
2.A. Since the initial margin is 87.5%, we will borrow 12.5%. Hence, it will be = 0.125 x 350 x 90 = 3937.5
B. The stock value is = 350 x 90 = 31500 = Assets = Total Liabilities & Equity. Loan from broker = 3937.5 (calculated above). Equity = 31500 - 3937.5 = 27562.5.
3.
4.please see the attached file.
5.
Difficulties for the companies which are not associated in the stock market
In P/E:
In DCF: