Fill This Form To Receive Instant Help
Homework answers / question archive / Lynch Company manufactures and sells a single product
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company's first year of operations:
Variable costs per unit:
Manufacturing:
Direct materials
$
11
Direct labor
$
8
Variable manufacturing overhead
$
1
Variable selling and administrative
$
1
Fixed costs per year:
Fixed manufacturing overhead
$
420,000
Fixed selling and administrative
$
330,000
During the year, the company produced 30,000 units and sold 25,000 units. The selling price of the company's product is $54 per unit.
Required:
1. Assume that the company uses absorption costing:
a. Compute the unit product cost.
b. Prepare an income statement for the year.
2. Assume that the company uses variable costing:
a. Compute the unit product cost.
b. Prepare an income statement for the year.